Sponsor

sâmbătă, 30 iulie 2011

Suporterii formaţiei Rapid Viena au intrat în teren la derbiul cu Austria Viena, de duminică, din etapa a XXXV-a a campionatului austriac, partida fiind întreruptă în minutul 26, la scorul de 2-0 pentru Austria Viena.
După ce Austria a marcat golul de 2-0, în minutul 26, mai mulţi fani ai formaţiei Rapid, unii cu cagule pe faţă, au invadat terenul şi au aruncat fumigene în direcţia fanilor adverşi.
Arbitrul a decis întreruperea imediată a meciului, jucătorii celor două echipe fugind spre vestiare.
Circa 300 de poliţişti au intervenit pentru restabilirea ordinii, efectuând mai multe arestări. După o jumătate de oră de discuţii, responsabilii forţelor de ordine au apreciat că siguranţa spectatorilor, jucătorilor şi arbitrilor nu poate fi garantată în cazul reluării partidei, astfel că arbitrul a decis oprirea definitivă a meciului.